פקולטה למדעי מחשב ונוער שוחר מדע, אונ' ת"א

ל מ. ברנע הנדסה ובניה,

.אני רוצה לסכם במכתב זה, חלקית לפחות, 7 שנות עבודה משותפת על בניין צ'ק פוינט

ראשית אומר שאני, שליויתי את הפרוייקט מתחילתו כנציג משתמשים, מרוצה מאוד גם מהתוצאה וגם מהתהליך. הבניין יצא מדהים, במידה גדולה מאוד תודות לכם, וגם אם אנחנו עוסקים כעת בתיקון פגמים אחרונים, איכות הביצוע בולטת ומרשימה, בייחוד כאשר נוכחים במורכבות של הבניין(הוא לא מאוד גדול אבל הוא כן מורכב)

 

העבודה המשותפת התחילה לפני 7 שנים כמעט, במהלך התחרות האדריכלית. כבר אז ניתן היה להתרשם מהמקצועיות ומהענייניות שאיתן סייעתם לנו להבין את ההצעותהאדריכליות השונות ואת המשמעויות של כל אחת מהן מבחינת אתגרי ביצוע ועלות. במסגרת התחרות, אמדתם את עלות הבניין ככל שניתן היה לאמוד בהינתן שכל מה שהוגש זו הצעה אדריכלית על פני 6 גליונות (וכשהתחרות התקדמה, גם כמה סקיצות הנדסיות של המעטפת).

 

תהליך דיוק האומדנים המשיך, והחלק שלו שהרשים אותי ביותר הוא האומדן שקבעתם בסיום שלב התכנון הראשוני, ב-2014. מה שמרשים אותי הוא העובדה שהאומדן הזה, 72 מ' ש"ח, היה מדוייק, ושהבניין לא חרג ממנו למרות שהבנייה התחילה רק שנתיים מאוחר יותר והסתיימה 5 שנים מאוחר יותר.

 

(הבניין עלה 80 מ', אבל זה היה בשל הגדלה של השטח שבוצעה הרבה יותר מאוחר בתכנון, וגם לגביה האומדן היה נכון). זה מרשים מאוד, ומה שלמדתי בתהליך התכנון והבניה שהצלחתם במשימה הזאת של עמידה בתקציב לא רק בזכות אומדן מוקדם מדוייק, אלא גם בזכות תהליך ניהול פרוייקט שראה כל הזמן את התקציב לנגד עיניו, דרש פתרונות הנדסיים זולים כאשר הוצעו יקרים מדי, מינן את השימוש בחומרי גמר במטרה לעמוד בתקציב, וכדומה. זה היה תהליך שהתחיל באומדן מוקדם שהיה מדוייק מספיק, והמשיך בניהול פרוייקט שגרם להתכנסות התכנון והביצוע לאומדן.


צריך כמובן לומר שהצלחתם לעמוד בתקציב בבניין בסטנדרט גבוה, בודאי בהשוואה לבניינים אחרים באוניברסיטת תל-אביב (ובאוניברסיטאות בכלל), בניין שמרגיש מרווח ומפואר ועם חומרי גמר מעולים

 

עוד נקודה מרשימה מאוד מבחינתי היא היכולת שלכם לנהל תהליך בנייה מורכב כחברת ניהול ופיקוח, ללא קבלן ראשי, ותוך הכנת וטיפול במספר גדול של מכרזים (לשלד, למיזוג אויר, לתקשורת אקטיבית ופסיבית, לעבודות גמר, לשילוט, וכו')

ותוך כדי תיאום בין הקבלנים השונים שעבדו באתר ללא כפיפות עסקית בין אחד לשני. אני משוכנע שצורת העבודה הזאת חסכה לאוניברסיטה מליונים רבים.


אני רוצה גם לציין את הרמה הגבוהה של הפיקוח היומיומי, את הנוכחות המתמדת באתר, ואת ההיכרות שלכם עם כל פרט ופרט בבניין ובתהליך הקמתו. ברור שאי אפשר לבצע פרוייקט בהיקף כזה ובמשך כזה ללא טעויות. רק מי שלא עושה לא טועה. כשאני מסתובב בבניין הגמור, אני רואה את הטעויות שאני עשיתי כנציג משתמשים בכל מיני פינות. מטבע הדברים, גם בתהליך הניהול והפיקוח שביצעתם היו כנראה טעויות; אי אפשר בלי. אבל במידה שהיו טעויות, הן מתגמדות מול העבודה היסודית והאיכותית שלכם באופן כללי.


דוקא בגלל שהבניין מיוחד, יפה, חשוב, ופתוח לציבור, פגמים קטנים בולטים. צר לי שדן הנדל, מבקר האדריכלות של עיתון הארץ, בחר להבליט פגמים (שחלקם אינם פגמים אלא פשוט פרטים שלא בוצעו עדיין)  אני מניח שזה נובע גם מרמת ציפיות גבוהה מאוד שהיתה לו, וגם מהצורך לכתוב טור מעניין ומפתיע שלא נראה מתחנף (בעיקר לאדריכלים מובילים). מי שמכיר את הבניין ואת עבודתכם יודע שהפגמים שהוא הצביע עליהם בטלים בשישים לעומת האיכות הכללית של הבניין.

 

אין לי ספק שהבניין יוכר בהמשך כבניין מוצלח מאוד גם מבחינה אדריכלית וגם מבחינת הביצוע, שעליו הייתם מופקדים. אתם צריכים להיות גאים מאוד בעבודתכם. עשיתם אותה מצויין.

בברכה ובהכרת תודה, סיון טולדו, פרופסור למדעי המחשב, אוניברסיטת תל-אביב.